Podsumowanie I MP OCR

data wydarzenia: 8-9.09.2018

I Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych – prawdziwe święto polskiego OCR przeszły do historii.

W weekend 8-9 września w Gdyni wybrano Mistrza i Mistrzynię Polski Biegów Przeszkodowych na dystansach standard – 15 km oraz short – 5 km. Areną zmagań biegaczy był teren Adventure Park Kolibki.

Był to weekend niesamowitych sportowych emocji.  Reprezentanci 25 klubów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Biegów Przeszkodowych OCR Polska wystartowali w Gdyni w pierwszych niezależnych, niekomercyjnych zawodach sportowych tego typu.

Organizatorem tego historycznego wydarzenia był ADVETURE PARK GDYNIA KOLIBKI wraz ze  Stowarzyszeniem Biegów Przeszkodowych OCR POLSKA. Honorowy Patronat nad Mistrzostwami objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronatu udzielili także Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdynia. Parterem strategicznym zostało Miasto Gdynia.

Na starcie I Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych nie zabrakło gwiazd  polskiego OCR, znajdujących się na szczycie Rankingu Liga OCR – Puchar Polski, laureatów I, II i III miejsc z biegów partnerskich oraz faworytów OCR, czyli wytypowanych przez drużyny posiadaczy „dzikich kart”.

Łącznie w dwudniowej imprezie w mistrzowskiej rywalizacji wzięło udział 500 osobostartów.

A wśród nich gościnnie zespół Urban Sky – światowego producenta sprzętu i konstrukcji przeszkodowych na czele z  Thibault Debusschere! – zwycięzcą OCR Series 2017/2018 World Finals oraz Mistrzem Europy na dystansie STANDARD podczas OCR European Championship 2018 w Danii.

Niestety nasz czarny koń tych zawodów  po 50 metrach od startu na dystansie Standard uległ kontuzji zgłaszając skręcenie kostki i zrezygnował  z dalszej części zawodów. I tak też bywa w tym sporcie.

W sobotę już od godzin porannych biegacze  rywalizowali ze sobą na dystansie Standard czyli 15 km, niedziela zaś należała do dystansu Short – 5 km. W obu dniach Zawodnicy dostarczali nam niebywałych wrażeń sportowych a główna walka rozgrywała się na ostatnich metrach trasy i ostatniej przeszkodzie ustawionej tuż przed linią mety.
W niedzielne popołudnie odbył się również Bieg Przyjaźni, wtedy to 5 km trasa mistrzostw została udostępniona miłośnikom zabawy biegami przeszkodowymi oraz całym rodzinom z dziećmi.

Organizatorzy przygotowali dla Zawodników niezwykle malowniczą trasę po pagórkowatym terenie leśnym,  gdyńskiej plaży z odcinkiem wodnym oraz terenie Adventure Parku z 45 przeszkodami. Wysoki poziom rywalizacji mógł być możliwy dzięki organizatorom najlepszych biegów w Polsce oraz konstruktorów i producentów przeszkód,  którzy zechcieli je użyczyć.

Obowiązujący system opaskowy weryfikował pokonanie przygotowanych przeszkód. W pierwszym dniu rywalizacji najwięcej odciętych opasek zgromadzili sędziowie na przeszkodzie o nazwie FATALITY by Barbarian – 46 osób oddało tam opaskę ! Kolejne miejsce to trudna przeszkoda znajdująca się przy mecie INVICTUS by Runaway  gdzie opaskę oddały 32 osoby oraz Młyn by NASC – ze zbiorem 31 opasek.

Terenowo urozmaicona i złożona trasa w połączeniu z technicznymi przeszkodami pozwoliła wyłonić z fali ELITE pierwszego Mistrza oraz pierwszą Mistrzynię Polski Biegów Przeszkodowych na dwóch dystansach.

Stawką tych potyczek były nie tylko medale, ale również przepustki na OCR European Championship 2019, które również odbędą się w Gdyni.

Wyniki sobotnich zmagań Mężczyzn wyglądały następująco:

• Mistrzem Polski Biegów Przeszkodowych 2018 na dystansie STANDARD – Złotym Medalistą został : Krawczyk Tomasz  z Husaria Race Team. Czas złotego medalisty to 01:48:50
  • Pierwszym Wicemistrzem został Tarka Andrzej reprezentujący drużynę XRunners. Czas pokonania trasy srebrnego medalisty to 01:54:58
  • Brązowym medalistą Mistrzostw został Świętek Bartosz z grupy Gorący Potok Team z czasem 02:00:22
  • Złotą medalistką – Mistrzynią Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych została Szaruga Małgorzata reprezentantka Socios Silesia, która dobiegła do mety czasem 02:47:12