Hubertus 2013 Kolibki i plaża

Untitled-2

 

W ostatnią niedzielę października przywitała nas iście listopadowa pogoda. Pochmurna, chłodna i deszczowa aura nie odstraszyła jednak jeźdźców oraz tłumnie zgromadzonej publiczności. Wielowiekową tradycję gonitwy św. Huberta, tradycyjnie odbywająca się 3 listopada w dniu św. Huberta – patrona jeźdźców i myśliwych, po 6 latach doczekała swojej kontynuacji w gdyńskich Kolibkach. O ostatniej gonitwie w roku 2007 wspomniał dr Krzysztof Skorupski podczas inauguracji święta.

 

Na Hubertusie w Gdyńskim ośrodku Hipoterapii w Kolibkach zgromadziło się wielu jeźdźców oraz sympatyków jeździectwa, a także blisko 30 koni reprezentujących pięć ośrodków jeździeckich. Na hali można było uczestniczyć w prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez dr Krzysztofa Skorupskiego oraz Koniopetytora Danka Ciupińskiego. Można było porozmawiać z fachowcami, m.in. z dr Agnieszką Ożarowską oraz mistrzem Polski w WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) Jerzym Krukowskim. Na terenie ośrodka zorganizowane zostały próby jeździeckie dla młodzieży i dorosłych, a także wiele konkursów dla publiczności i licznie zgromadzonych dzieci. Szczególnie emocjonujące były poszukiwania lisa w pobliskim lesie. Około godziny 13.00 jeźdźcy przeszli na plażę w Orłowie. Tutaj odbyła się zasadnicza część imprezy- gonitwa za lisem. Rolę lisa pełniła Angelina na koniu Joly. Szaleńczy bieg po plaży, przekraczanie rzeczki, efektowne galopy po wodzie, lis przez długi czas nie dał się złapać. W końcu został złapany i to aż dwukrotnie. Pierwszy był  Zbyszek na koniu 3 minuty, a później Violetta na Omedze.

 

Mokre od morskich fal i od potu konie oraz nie mniej zmęczeni jeźdźcy zebrali  gromkie brawa publiczności. Ostatnim punktem aktywności był pojedynek koń kontra quad. Troje jeźdźców na quadach pokonało trudną terenową trasę z dość powtarzalnym rezultatem w okolicy 45 sekund. Trójka jeźdźców na koniach na tym samym dystansie, nie pozostawiła wątpliwości, że potrafią szybciej i bardziej ekologicznie pokonać trasę. Najlepszy wynik uzyskała Violetta Wiśniewska na klaczy Omega – 39 sekund! tak więc jak na święto jeździectwa przystało laur w pojedynku koń – quad przypadł dla konia!

 

Spotkanie zakończyło się wspólną biesiadą przy bigosie myśliwskim i grochówce. Hubertus odbył się dzięki inicjatywie następujących osób i organizacji: dr Krzysztof Skorupski, dr Agnieszka Ożarowska, Koniopetytor Danek Ciupiński, Stajnia Tara Gdynia, Ośrodek jeździecki Adventure Park Gdynia Kolibki przy współpracy z ośrodkiem Hipoterapii Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy wsparciu prezydenta Miasta Gdynia.

 

Serdecznie dziękujemy !