V BMK – relacja z imprezy

15 godzin ekstremalnego biegania!

 

W ostatni weekend wakacji Gdynia stała się stolicą ekstremalnego biegania.
Adventure Park Gdynia Kolibki, Gdynia Sport wraz z Jednostką Wojskową Formoza.

 

Była to piąta edycja imprezy, o której mówi się, że jest najtrudniejszym biegiem terenowym w Polsce. Przygotowana trasa prowadziła przez plaże, morze oraz morenowe wzgórza poprzecinane licznymi potokami.

 

Ta mieszanka w połączeniu z zadaniami specjalnymi z selekcji do jednostek specjalnych sprawiły, że tylko część startujących osób przebiegło dystans 21 km w regulaminowym czasie. Oczywiście uczestnicy biegli w pełnym ekwipunku żołnierskim, z atrapą karabinu AK 47 i z 5-kilogramowym obciążeniem oraz hełmem wojskowym.

vb11

Ten ostatni element wyróżniał kategorię hard historyczny, której dodatkowym utrudnieniem była godzina startu wyznaczona na 4:40. Dla osób stawiających na duże tempo przygotowano kategorię Sprint o dystansie tylko 14 km, którą uczestnicy zdobywali bez obciążenia, ale nie bez problemów.

 

Start uczestników wszystkich kategorii odbywał się na plaży, gdzie uczestnicy mieli do pokonania pierwszy tor przeszkód, tzw. „Plażowicz”, czyli kilkuset metrowy odcinek w suchym, zapadającym się piasku z licznymi zasiekami. Następnie trasa obejmuje Zatokę Gdańską, orłowski klif, koryta potoków, kanały oraz teren Adventure Park Gdynia Kolibki, gdzie już przed samą metą do  pokonania jest specjalny tor składający się z 21 przeszkód, nie bez powodu nazwany „Katorgą”- kto pokonał ten wie, że przebiegnięcie przez wszystkie zasieki, płonące opony oraz inne utrudnienia to nie lada wyzwanie. Komandosi, którzy docierali do mety byli ubłoceni od stóp do głów i wszyscy jasno stwierdzali, że pokonanie trasy było dla nich wielkim osiągnięciem. Najwytrwalsi z najwytrwalszych biegli po medal nawet do 7 godzin. Zwycięzcy zaś uzyskiwali czasy w okolicy 3 godzin.

 

Trasa oraz przeszkody okazały się najcięższe dla czteroosobowych drużyn, które przez cały bieg dźwigały belkę imitującą moździerz, o wadze 20 kilogramów. Wśród uczestników po raz pierwszy pojawił się zespół kobiecy, który osiągnął założony przed startem cel jakim było ukończenie biegu. Panie są zachwycone biegiem i już planują start w kolejnej edycji.

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych, dzień po biegu odbyły się zmagania pod nazwą BMK „Operacja REKRUT”. Rywalizacja stworzona została w oparciu o trasę BMK i przyciągnęła wielu amatorów sportu i biegów ekstremalnych. Do pokonania uczestnicy mieli dystans ok. 7 km i część przeszkód. Dzieci i młodzież już po raz czwarty miały szansę wystartować w Biegu Małego Komandosa i zmierzyć się w swojej kategorii wiekowej na trasie liczącej od 700 metrów do 2 kilometrów. Mali komandosi wyposażeni w militarne sprzęty pokonali specjalnie przygotowany dla nich tor przeszkód. Wszyscy mieli okazję poczuć niepowtarzalny wojskowy klimat jaki panował na miejscu imprezy. Chętnych nie brakowało, ponieważ zapisało się blisko 200 uczestników, w związku z czym w przyszłym roku planowane jest urozmaicenie trasy w liczne atrakcje.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie wyzwania i udział w imprezie, widzom za aktywne kibicowanie oraz obsłudze, partnerom, sponsorom i przyjaciołom, którzy wsparli nas organizacyjnie!

 

Dziękujemy i do zobaczenia podczas kolejnej edycji 29 i 30 sierpnia 2015!

Oficjalna Relacja Foto z imprezy dzień 1 (5BMK)
Oficjalna Relacja Foto z imprezy dzień 2 (Operacja Rekrut i Bieg Małego Komandosa)
Oficjalna Relacja Foto z imprezy foto: Arkadiusz Srebnik

Video – V BMK – żródło: Trójmiasto pl
Video – Bieg Małego Komandosa – źródło: Adventure Park Gdynia